So stresom sa stretávame každodenne. Či už je to doma alebo v práci. Istá forma stresu je pre človeka naozaj potrebná. Pomáha nám nájsť v sebe skryté rezevy, ktoré nás naštarujú, aby sme tak mohli úlohy počas dňa úspešne dokončiť. Pokiaľ však stres pôsobí dlhodobo, môže byť pre zdravie veľmi nebezpečný. V tom článku by sme si predstavili isté rady a techniky, ako si vedieť so stresom ľahšie poradiť. Ak vás nejaká technika pri čítaní osloví viac ako ostatné, určite zvýšte svoju pozornosť. Pretože práve ona by mohla byť pre vás užitočná.

Dobrý spánok je základ

Veľmi veľkú úlohu zohráva spánok. Počas spánku sa spracúvajú zážitky, udalosti a informácie, ktoré sa objavili počas vášho dňa. Okrem toho sa spracúva aj to, čo všetko sme prežili v minulosti. Môže ísť o dobré skúsenosti, no často sú to aj rôzne traumy a podobne. Keď si nedoprajete dostatok kvalitného spánku počas noci, budete sa cítiť veľmi vyčerpaný a podráždený. Takisto sa môžu objaviť aj časté výkyvy nálad.

Ako a kde sa dá dobre relaxovať?

Je nesmierne dôležité, aby si človek dokázal nájsť čas pre seba a dopriať si tak vhodný a zaslúžený relax. Tým si oddýchne od starostí a zabudne aj na problémy, ktoré mu často behajú v mysli. Hoci aj na krátky čas.

Existujú viaceré spôsoby, ako sa dá dobre relaxovať. Práve naučiť sa oddychovať môže byť pre niektorých ľudí naozaj problém. Častokrát nám to neumožňuje práve nedostatok času. Nezabúdajte však, že vyhradiť si čas pre seba a oddychovať je pre zdravie nesmierne dôležité. Uvediem vám pár príkladov, ktorými je to možné docieliť.

  • vziať si voľno v práci
  • vo voľnom čase sa venovať obľúbeným koníčkom a aktivitám
  • tráviť čas s rodinou a priateľmi
  • praktizovať športové aktivity (napríklad beh, tanec, cvičenie, jóga a pod.)
  • prechádzka v prírode, prípadne so psom
  • vnímať ticho a spev vtáčikov v lese
  • počúvať hudobné CD, youtube
  • dychové cvičenia, ktoré znižujú úzkosť a hladiny stresu
  • práca v záhrade, manuálna práca upokojuje myseľ
  • telesné cvičenia na napínanie a uvoľňovanie svalov

Vyrovnajte sa so situáciou

V prvom rade sa musíte naučiť zachovať si pokojnú myseľ, zostať kľudný a potom sa snažiť udržať si tento kľud aj vo vypätých a stresových situáciách. Dýchanie je základ. Sledujte svoj nádych a výdych. Snažte sa, aby boli takmer rovnako dlhé a pokojné. Predovšetkým sa pokúste nájsť v sebe vnútorný mier so sebou i so svetom. Netrápte sa nad rôznymi krivdami a nad tým, čo všetko sa stalo v minulosti, keďže tú už neviete zmeniť. Namiesto toho sa sústreďte na to pekné okolo vás a čo všetko vás ešte čaká. Odpustite sebe aj ostatným ľuďom. Zostaňte pozitívne naladení a myslite pozitívne.

Plánujte a buďte zodpovední

Človek plánoval už od nepamäti. Plánovanie je veľmi dôležitá a významná aktivita. Či už sa to týka cieľov o ktoré sa usilujeme v krátkom časovom období alebo aj tých dlhodobejších. Je preto potrebné si všetko premyslieť dopredu v predstihu. Takisto trvajte na rozhodnutiach, ktoré urobíte a buďte za ne zodpovední.

Kontakt s ľuďmi

Pre duševné zdravie je nevyhnutné to, aby sme udržiavali kontakt so svetom a ostatnými ľuďmi. Isto sa radi stretávate a trávite čas so svojou rodinou a priateľmi. Komunikácia je takisto základ. V práci sa snažte usilovne zlepšovať svoje komunikačné a prezentačné schopnosti.

Organizujte svoj čas efektívnejšie

Počas dňa máme veľa úloh, ktoré treba dokončiť a splniť. Niektoré z nich však nemusia byť až tak dôležité ako tie ostatné. Skúste si teda stanoviť priority a zoradiť ich podľa dôležitosti a významu. Tým sa vám podarí ich od seba účinne oddeliť a budete vedieť, ktoré z nich majú prednosť pred ostatnými. Získate tým aj viac času a budete sa menej stresovať. Je však potrebné, aby ste dobre poznali svoje hranice a vedeli odhadnúť, čo všetko môžete v jeden deň zvládnuť a čo je lepšie odložiť na neskôr. Pre lepšiu efektívnosť môže byť vhodné poradiť sa s tými, ktorí sa v danej problematike vyznajú lepšie ako vy sami.

Terapia smiechom

Aj takáto terapia existuje. Ako isto viete, smiech lieči telo aj dušu. Myslite na to, čo vám robí radosť alebo skúste si spomenúť na nejakú zábavnú situáciu, ktorá sa vám niekedy stala. Je zaručené, že ihneď sa budete cítiť lepšie a objaví sa vám úsmev na tvári 🙂 Keď sa budete usmievať na svet okolo vás, svet sa usmeje takisto rád na vás.

Špeciálne proti stresu vám ponúkam túto masáž

https://www.dotykslnka.sk/portfolio/antistresova-masaz-v-sede/

Zdieľať tento obsah