Mnohí z vás už v živote využili možnosť saunovania. Vo svete, ako aj u nás je to veľmi rozšírená aktivita. Isto sa nájdu však aj takí ľudia, ktorí v saune ešte doposiaľ neboli. Platí to u tých starších, ale rovnako aj u tých mladších. Sauna slúži takisto ako dobrý spôsob otužovania, keďže po prehriatí organizmu nasleduje ochladenie.

Kde sa môžete so saunami stretnúť?

Sauna môže byť ako súčasť rôznych väčších kúpalísk, ktoré ponúkajú aj kryté bazény. Nachádza sa tu aj takzvaný “saunový svet”, ktorý zahŕňa viacero sáun, ktoré sú zväčša pokope. Sauny nájdeme aj v kúpeľoch. Okrem toho vieme navštíviť saunu aj na niektorých plavárňach. Tu však nájdeme zvyčajne len 1 až 2 typy sáun. Najväčší výber sáun je jednoznačne v rámci wellness centier. Tu sa dá sa naozaj z čoho vyberať. Môžete skúsiť napríklad klasickú fínsku saunu, infra saunu, bylinkovú, parnú saunu a pod. Ak nemáte zatiaľ tieto typy vyskúšané, odporúčam vám každú z nich skúsiť, hoci aj na krátky čas. Následne si odsledujte sám/a na sebe, v ktorej sa cítite dobre a príjemne. Budete tak vedieť, ktorá sauna je pre vás vhodná a v ktorá vám nerobí príliš dobre. Každá sauna totiž môže pôsobiť na každého z nás inak.

Aký efekt saunovanie prináša?

Zlepšenie duševnej, psychickej a telesnej kondície. Môžete sa cítiť kľudnejší. Je veľmi dobrá aj ako prevencia voči rôznym chorobám a alergiám. Ako sme už spomínali, môže byť aj výborným pomocníkom, ak sa venujete otužovaniu, pretože po prehriatí organizmu dochádza k jeho následnému ochladeniu. Posilňuje sa funkcia krvného obehu, imunitného systému, ako aj funkcia termoregulácie tela.

Na čo by ste nemali zabudnúť?

Ak sa v niektorej saune cítite dobre, neznamená to, že rovnaké pocity budú mať aj tí ostatní. Zväčša pri vstupných dverách do sauny býva umiestnená tabuľka, ktorá nás informuje o tom, o aký typ sauny ide, výšku teploty a o vlhkosti vzduchu, ktorá je vo vnútri sauny. Nezabudnite, že najdôležitejšie je to, ako sa cítite vy. Nikdy sa neprepínajte a nedokazujte sebe alebo ostatným, že vydržíte v saune dlhšie. Platí to predovšetkým pri tých saunách, v ktorých je vyššia teplota. Súťaženie sem naozaj vôbec nepatrí. Ide predovšetkým o relax a uvoľnenie, ktoré môžete správnym saunovaním dosiahnuť. Je dôležité však preto dodržať správne zásady saunovania.

O správnych zásadách saunovania sa môžete dozvedieť v tomto článku

link

Kedy je vhodné sa saunovať?

Sauna sa odporúča v každom ročnom období a počasí. Isto však v chladnom a sychravom počasí padne človeku na úžitok o čosi lepšie. Vtedy sa vám naozaj telo a duša poďakuje. Po saunovaní sa môžete cítiť príjemne, oddýchnuto a oveľa ľahšie, keďže z tela sa vám odplavili nepotrebné látky. Okrem toho budete pokojnejší, oddýchnutí a zregenerovaní. Dokonca krátky pobyt v saune sa odporúča pred masážou. Svaly budú viac uvoľnené a pripravené pre účinky masáže. Niektorí športovci chodia veľmi radi do sauny po športovom tréningu. Tu sa však pred saunou odporúča aspoň hodina pauza a v prípade nadmerného športového výkonu choďte do sauny až na ďalší deň.

O tom, aké typy sáun poznáme, si môžete prečítať v tomto článku

Zdieľať tento obsah