Saunovanie nie je len klasické striedanie saunových cyklov, ktoré pozostáva z fáz prehriatia, ochladenia a odpočinku, ale môžete si ho obohatiť aj vo forme zážitku, ktorý nesie názov “saunový rituál”. Najčastejšie sa s ním môžete stretnúť v rámci kvalitných wellness centier a hotelov. V nich sa môžete dozviedieť aj o tom, kedy a aké druhy týchto rituálov sa budú konať.

Čo predstavuje “saunový rituál”?

Saunový rituál je istý druh umenia, ktorý môže ešte vylepšiť váš pobyt v saune. Ide o akési “divadlo”, ktoré sa odohráva v saune. Sauna master pri ňom využíva rôzne rekvizity, prírodné esenciálne oleje, čerstvé a sušené bylinky, prípadne ľadové gule, ľadovú triešť a reproduktor na hudbu. Saunový rituál môže byť aj vo forme príbehu. Zážitok sa umocňuje výberom tej správnej hudby, ktorá dokonale ladí s touto tematikou. Medzi spomínané rekvizity patria saunové vejáre, vlajky, uteráky, ktorými sauna master víri horúci vzduch po saune a robí prudké nárazy na účastníkov v saune. Tak ako pri klasickom saunovaní, aj tu sa môže prilievať voda na rozpálené kamene, čím sa ešte viac zvyšuje teplota a vlhkosť v saune.

Typy saunových rituálov:

Saunový rituál s príbehom – používa sa hudba, aromaterapia, rôzne svetlá na vytvorenie tej správnej atmosféry. Sauna master má na sebe kostým, ktorý sa týka tohto príbehu.

Klasický – sauna master polieva horúce kamene vodou a vonnou esenciou. Vejár a uterák používa na rozháňanie horúceho vzduchu po saune.

Relaxačný – pridáva sa aj relaxačná hudba, ktorá navodí príjemné a upokojujúce pocity.

Pílingové ceremoniály – sauna master ponúka saunujúcim zmes, ktorú si vopred pripraví. Saunujúci si ju potom rozotierajú po celom tele. Príkladom môže byť med, telový jogurt s bylinkami, píling a pod.

Metličkový – používajú sa metličky napríklad z dubového a brezového lístia, ktorými sa potom účastníci jemne šľahajú.

Okrem týchto typov poznáme aj mnohé iné.

Príprava naň nie je nutná

Predtým ako ceremoniál začne, sauna master vopred oboznámi všetkých saunujúcich o saunovom rituále. Informuje vás o jeho dĺžke, druhoch esenciálnych olejov, ktoré použije a takisto aj o hygienických a bezpečnostných zásadách.

Je saunový rituál povinný?

Určite nie. Jeho dĺžka je približne 10 až 15 minút. Nie je však potrebné vydržať až do jeho úplného konca. To znamená, že môžete kedykoľvek odísť aj počas jeho priebehu. Dôležité je sledovať to, ako sa počas neho cítite, nakoľko dochádza k zvýšeniu teploty a k zmene vône v saune.

Zdieľať tento obsah